ပြည်တွင်းကုန်သွယ်မှုသတင်း

Powered by Drupal

မုံရွာမြို့တွင် ရောင်းချနေသော ပန်းသစ်တော်သီး၊ မင်းကွက်သီး၊ သခွားမွှေးသီးနှင့် ပန်းသီး ဈေးနှုန်း

      စစ်ကိုင်းတိုင်းဒေသကြီး၊ မုံရွာမြို့၊ ကန်သာယာဈေးအတွင်းတွင် ပန်းသစ်တော်သီးနှင့် ပန်းသီးများ ရောင်းချလျက်ရှိကြောင်းသိရှိရပါသည်။ ပန်းသစ်တော်သီးနှင့် ပန်းသီးတို့သည် အေး၍စိုစွတ်သော ရာသီဥတုကို ကြိုက်နှစ်သက်သဖြင့် အေးမြသော ရာသီဥတုရှိသည့် ရှမ်းပြည်နယ်တွင် အများဆုံးဖြစ်ထွန်းသော သီးနှံဖြစ်ကြောင်း သိရှိရပါသည်။

          ၂၀၂၅ ခုနှစ် ၊ နိုဝင်ဘာလ တတိယအပတ်အတွင်း မုံရွာမြို့ ကန်သာယာဈေးရှိ  သစ်သီးဆိုင်များတွင် ပန်းသစ်တော်သီး အသေးတစ်လုံးလျှင်(၂၅၀၀)ကျပ်၊ အလတ်တစ်လုံးလျှင် (၃၀၀၀)ကျပ်နှင့်   အကြီးတစ်လုံးလျှင် (၅၀၀၀)ကျပ်၊ ပန်းသီးဈေးနှုန်းမှာ အသေး တစ်လုံးလျှင် (၁၀၀၀)ကျပ်၊ အလတ်တစ်လုံးလျှင် (၂၀၀၀)ကျပ်နှင့်   အကြီးတစ်လုံးလျှင် (၃၀၀၀)ကျပ်၊ မင်းကွက်သီး အသေး (၁)လုံး လျှင် (၄၀၀) ကျပ်၊ အလတ်(၁)လုံးလျှင် (၆၀၀) ကျပ်နှင့် အကြီး (၁)လုံးလျှင် (၁၀၀၀) ကျပ်၊ သခွားမွေးသီး အလုံးကြီး တစ်လုံးလျှင် (၂၅၀၀၊၄၅၀၀) ကျပ်၊ အလတ်တစ်လုံးလျှင် (၂၅၀၀၊ ၃၀၀၀) ကျပ်၊ အသေးတစ်လုံးလျှင် (၈၀၀၊၁၀၀၀) ကျပ် နှုန်းတို့ဖြင့်  ရောင်းချလျက်ရှိရာ လူကြီးလူငယ်မရွေး ကြိုက်နှစ်သက်သည့်အတွက် အရောင်းအဝယ် ဖြစ်လျက်  ရှိကြောင်း သစ်သီးဆိုင်များမှ သိရှိရပါသည်။

DOCA(စစ်ကိုင်း)

“‌ဂွေးပင်စိုက်ပျိုးဝင်ငွေတိုး”

   ကျောက်ဆည်ခရိုင်သည် မြေဆီမြေလွှာကောင်းမွန်သော ဒေသတစ်ခုဖြစ်ပြီး ရာသီပေါ်သီးနှံ မျိုးစုံများစိုက်ပျိုးသည့်အပြင် နှစ်ရှည်သီးနှံဖြစ်သည့် ဂွေးပင်ကိုလည်းစိုက်ပျိုးလျှက်ရှိရာ မိသားစု အပိုဝင်‌ငွေရရှိသည့် ရာသီမရွေးစိုက်ပျိုးပြီး ရာသီမရွေးစားသုံးနိုင်သည့် စျေးကွက်ဝယ်လိုအားရှိသည့် ဂွေးပင်များကို တိုးချဲ့စိုက်ပျိုးလာကြပါသည်။စိုက်ပျိုးမှုအများဆုံးအနေဖြင့် တစ်နှစ်ပတ်လုံးသီးသော ဂွေးပင်အမျိုးအစားကို အများဆုံးစိုက်ပျိုးကြကြောင်း၊ဂွေးပင်(၁)ဧက စိုက်ပျိုးလျှင် အပင်ရေ(၅၀-၆၀) အထိစိုက်ပျိုးနိုင်ကြောင်း၊ ဂွေးပင်ဝယ်ယူစိုက်ပျိုးလျှင် ပျိုးပင်အနေဖြင့် တစ်ပင်လျှင် အပင် အရွယ် အစားပေါ်မူတည်ပြီး(၂၀၀၀-၄၅၀၀)ကျပ်အထိရှိပြီး ဂွေးပင်စိုက်ပျိုးမှု (၁)ဧက ကုန်ကျစရိတ် အနေဖြင့် မိသားစုလုပ်အားမပါ(၇၀၀၀၀၀/-)ကျပ်ခန့် ကုန်ကျကြောင်း၊ အများဆုံး စိုက်ပျိုး သော ရွာများမှာ ပင်တလယ်ရွာ၊ကျောက်ခုံရွာနှင့်ပေါင်လောင်ရွာများတွင် စိုက်ပျိုးကြပြီး (၁)ဧက ဂွေးသီး အထွက်နှုန်း အနေဖြင့် တစ်ပင်လျှင် ဂွေးသီး(၃၀၀)လုံးခန့်သီးကြောင်း ၊ အလုံးပေါင်း(၁၅၀၀)ခန့် အထိသီးကြောင်း၊ (၁၀)လုံးလျှင် ပျမ်းမျှစျေး (၂၅၀/-)ကျပ်ခန့်ရောင်းရကြောင်း၊ ရာသီချိန်ပေါ်မူ တည်၍ အထွက်နှုန်းများ ကွာခြားမှုရှိကြောင်း၊စျေးကွက်အနေဖြင့် အချဉ်ပေါင်း ရောင်းသူများမှ ခြံထဲအထိလာရောက်ဝယ်ယူ ကြပြီး ပွဲစားများမှတဆင့် ကုန်စိမ်းရောင်းချသူများထံသို့ ပြန်လည် ရောင်းချကြကြောင်းသိရှိရပါသည်။ ဂွေးသီးသည် ကယ်လ်ဆီယမ်ဓာတ်ကြွယ်ဝစွာ ပါဝင်ကြောင်း၊  အရည်ရွှမ်းပြီး  အမျှင်ဓာတ်တွေကြွယ်ဝစွာ ပါဝင်တဲ့အသီးဖြစ်သလို သွေးလည်ပတ်မှုကို ကောင်းမွန် ကြောင်း၊ နှလုံးရောဂါဖြစ်ပွားမှုကို ကာကွယ်ပေးသောအသီးဖြစ်၍ စားသုံးသင့်ကြောင်း၊  ဂွေးသီး ပင်သည်  နှစ်ရှည်ပင်ဖြစ်သည့်အတွက် တစ်နှစ်ပတ်လုံးဝင်ငွေရရှိပြီး အကျိုးအမြတ်များရရှိကြောင်း၊ ဂွေးသီးပင် ခြံပိုင်ရှင်တစ်ဦး၏ ပြောကြားချက်အရသိရှိရပါသည်။

DOCA(မန္တလေး)

 

ရွှေဘိုဈေးကွက်တွင် ရောင်းချနေသောစားတော်ပဲနှင့် စားတော်ပဲလုံးရေစိမ်နှင့် မြေထောက်ပဲဈေးနှုန်း

  စားတော်ပဲ

     ရွှေဘိုမြို့ ဈေးကွက်အတွင်း နိုဝင်ဘာလ၊ ဒုတိယအပတ်တွင်ရောင်းချသည့် စားတော်ပဲဈေးနှုန်းမှာ ()ပြည်လျှင်(၈၈၀ဝိ/-)ကျပ်နှင့်တစ်တင်းလျှင်(၁၄၀၈၀ဝိ/-)ကျပ်ဖြစ်ကြောင်း၊ ယခင်အပတ်နှင့်ယခုအပတ် တို့၏အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်းတို့ကိုနှိုင်းယှဉ်ပါက ယခင်အပတ်၌ စားတော်ပဲ(၁)ပြည်လျှင် (၈၈၀ဝိ/-)ကျပ်ပေါက်ဈေးရှိခဲ့သဖြင့် ယခင်အပတ်နှင့်ယခုအပတ်တို့၏ အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်း တူညီကြောင်း၊  ဈေးကွက်အနေဖြင့် ဒေသတွင်းရှိစားသုံးသူများ၊ တစ်ဆင့်ပြန်လည်ရောင်းချမည့်သူများ၊ ပဲပြုတ်ရောင်းချသည့်သူများ၊ လ္ဘက်ရည်ဆိုင်၊ အကြော်ဆိုင်များ၊ အလှူမင်္ဂလာပွဲလမ်းဆောင်ရွက်မည့် သူများမှ ဝယ်ယူကြကြောင်း ပဲမျိုးစုံရောင်းချသည့်ဆိုင်များမှ သတင်းရရှိပါသည်။

စားတော်ပဲလုံးရေစိမ်

      ရွှေဘိုမြို့ဈေးကွက်အတွင်း နိုဝင်ဘာလ၊ ဒုတိယအပတ်တွင်ရောင်းချသည့် စားတော်ပဲလုံး ရေစိမ်ဈေးနှုန်းမှာ ()ပြည်လျှင်(၅၀၀ဝိ/-)ကျပ်ဖြစ်ကြောင်း၊  ယခင်အပတ်နှင့် ယခုအပတ်တို့၏ အရောင်း အဝယ်ဖြစ်သည့်ဈေးနှုန်းတို့ကိုနှိုင်းယှဉ်ပါက ယခင်အပတ်၌ စားတော်ပဲလုံးရေစိမ်()ပြည်လျှင်(၅၀၀ဝိ/-) ကျပ်ပေါက်ဈေးရှိခဲ့သဖြင့် ယခင်အပတ်နှင့် ယခုအပတ်တို့၏ အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်းတူညီ ကြောင်း၊  နေ့စဉ်စားတော်ပဲလုံး(၈)ပြည်ခန့်ရေစိမ်ရပြီး ဈေးကွက်အနေဖြင့် လ္ဘက်ရည်ဆိုင်၊ အကြော်ဆိုင် များ၊ ဒေသတွင်းရှိစားသုံးသူများ၊ တစ်ဆင့်ပြန်လည် ရောင်းချမည့်သူများမှ ဝယ်ယူကြကြောင်း ပဲမျိုးစုံ ရောင်းချသည့်ဆိုင်များမှ သတင်းရရှိပါသည်။

မြေထောက်ပဲ

     ရွှေဘိုမြို့ဈေးကွက်အတွင်း နိုဝင်ဘာလ၊ ဒုတိယအပတ်တွင်ရောင်းချသည့် မြေထောက်ပဲ(ညို) ဈေးနှုန်းမှာ (၁)ပြည်လျှင်(၇၀၀ဝိ/-)ကျပ်နှင့် တစ်တင်းလျှင်(၁၁၂၀၀ဝိ/-)ကျပ်ဖြင့် အရောင်းအဝယ် ဖြစ်လျက်ရှိကြောင်း၊ ယခင်အပတ်နှင့်ယခုအပတ်တို့၏ အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်းတို့ကို နှိုင်းယှဉ်ပါက ယခင်အပတ်၌ မြေထောက်ပဲ(ညို)(၁)ပြည်လျှင် (၇၀၀ဝိ/-)ကျပ် ပေါက်ဈေးရှိခဲ့သဖြင့် ယခင်အပတ်နှင့်ယခုအပတ်တို့၏ အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်းတူညီပြီး ဈေးငြိမ်နေကြောင်း၊ ဈေးကွက်အနေဖြင့် ဒေသတွင်းရှိစားသုံးသူများ၊ တစ်ဆင့်ပြန်လည်ရောင်းချမည့်သူများ၊ ပဲပြုတ်ရောင်းချသူများ၊ အလှူမင်္ဂလာပွဲလမ်းဆောင်ရွက်မည့်သူများမှ ဝယ်ယူကြကြောင်း ပဲမျိုးစုံရောင်းချသည့်ဆိုင်များမှ သတင်းရရှိပါသည်။

DOCA(စစ်ကိုင်း)

“ခရမ်းကြွပ်သီး စိုက်ပျိုးဝင်ငွေတိုး”

   ကျောက်ဆည်ခရိုင်၊ ကျောက်ဆည်မြို့နယ်အတွင်းရှိ တောင်သူများသည် ငရုတ်၊ ကြက်သွန်၊ မြေပဲစသည့်သီးနှံမျိုးစုံ စိုက်ပျိုးသည့်အပြင် ကုန်စိမ်းသီးနှံတစ်မျိုးဖြစ်သော ခရမ်းကြွပ်သီးပင်ကို ကျောက်ဆည်မြို့နယ်၊ ပေါင်လောင်ကျေးရွာတွင် စိုက်ပျိုးကြောင်း သိရှိရပါသည်။ ခရမ်းကြွပ်ပင်ကို ရာသီမရွေးစိုက်ပျိုးနိုင်ကြောင်း သိရှိရပါသည်။ ခရမ်းကြွပ် စိုက်ပျိုးမည်ဆိုပါက မျိုးစေ့ကိုအရင် ပျိုးထောင်ပြီး၊ ပျိုးသက် (၁)လခွဲသားအရွယ်တွင် စတင်စိုက်ပျိုးရကြောင်း၊ (၂)လ၊ (၃)လခွဲ အကျော်တွင် အသီးများစတင် ခူးဆွတ်နိုင်ပြီး တစ်ပတ်ခြား တစ်ကြိမ်ခူးဆွတ်ရကြောင်း၊ စတင်ခူးဆွတ်သည်မှ တစ်ပတ်နှင့် တစ်ပတ်အထွက်နှုန်းပိုမိုလာကြောင်း၊ (၁)ဧကအထွက်နှုန်းအနေဖြင့် စတင်ခူးဆွတ်ချိန် တွင် ပိဿာ (၂၀-၃၀)ခန့် ထွက်ရှိပြီး အထွက်နှုန်းအများဆုံးအချိန်တွင် ပိဿာ (၁၅၀)ခန့် အထိ ထွက်ရှိကြောင်း၊ သက်တမ်းအနေဖြင့် (၂)လခန့်အထိ ခူးဆွတ်နိုင်ကြောင်း၊ တစ်ဧက ကုန်ကျစရိတ် လုပ်သားခ၊ မျိုး၊ သွင်းအားစု၊ မြေဆီ၊ ပိုးသတ်ဆေး စုစုပေါင်း ကုန်ကျစရိတ် (၉၀၀၀၀၀/- မှ ၁၀၀၀၀၀၀/-)ကျပ်ခန့် ကုန်ကျကြောင်း၊ ခရမ်းကြွပ်သီး ဖောက်သည်ဈေးအနေဖြင့် တစ်ပိဿာလျှင် (၁၇၀၀/-)ကျပ်၊ လက်လီဈေးအနေဖြင့် တစ်ပိဿာလျှင် (၂၀၀၀) ကျပ် ဈေးနှုန်းများဖြင့် အရောင်း ဝယ်ဖြစ်နေကြောင်း၊ တစ်ဧက အကျိုးအမြတ်အနေဖြင့် (၁၀၀၀၀၀၀/-) ကျပ် အမြတ်ရရှိကြောင်း၊ ကုန်စိမ်းပွဲစားများမှ စိုက်ခင်းအထိလာရောက်ဝယ်ယူပြီး ကျောက်ဆည်၊ စဉ့်ကိုင်နှင့် မန္တလေးမြို့ များသို့ တင်ပို့ရောင်းချကြောင်း သိရှိရပါသည်။

DOCA(မန္တလေး)

“စီးပွားဖြစ်စေရေးဆိတ်မွေးမြူပေး”

 မန္တလေးတိုင်းဒေသကြီး၊ ကျောက်ဆည်ခရိုင်အတွင်းရှိ ကျေးလက်နေတောင်သူများသည် စိုက်ပျိုးရေးလုပ်ငန်းအား အဓိကထားဆောင်ရွက်သော်လည်း မွေးမြူ‌ရေးကိုလည်း တစ်ပိုင်တစ်နိုင်မှ စီးပွားဖြစ်သည်အထိ တောင်သူလုပ်ငန်းနှင့်တွဲဖက်ကာ မွေးမြူလာကြပါသည်။မွေးမြူရေးလုပ်ငန်း များထဲတွင် ဆိတ်မွေးမြူရေးလုပ်ငန်းသည်လည်း တစ်ခုအပါအဝင်ဖြစ်ပါသည် ။ ဆိတ်သည် သားပေါက်မြန်သည့်အတွက် စီးပွားရေးအရ တွက်ခြေကိုက်သော တိရစ္ဆာန်ဖြစ်ပါသည်။ဆိတ်မွေးမြူ သူများအနေဖြင့် ဂျိတ်နီဆိတ်မျိုးများကိုသာ အများဆုံးမွေးမြူကြပါကြောင်း၊ ဆိတ်ကို အသားစား အတွက်မွေးမြူနိုင်သလို နို့စားအတွက်လည်းမွေးမြူနိုင်ပါကြောင်း ၊ ဆိတ်ကို ကွင်းထဲတွင် လွှတ်ကျောင်း၍ရသလို ခြံအတွင်းလှောင်၍ မြက်နှင့်သစ်ရွက်များအားခုတ်၍ ကျွေးပြီးလည်းမွေးမြူ နိုင်ပါကြောင်း၊လွှတ်ကျောင်းခြင်းနှင့်ခြံလှောင်မွေးခြင်းတွင် အားနည်းချက် ၊ အားသာချက်များရှိပါ ကြောင်း၊လွှတ်ကျောင်းသည့်အတွက် အစာဖိုးကုန်ကျမှုနည်းပါသော်လည်း ဆိတ်သည် ကိုယ်လက် လှုပ်ရှားမှုများသည့်အတွက် ဆိတ်ကြီးထွားမှုနှုန်းနှေးပါကြောင်း ၊ ခြံလှောင်မွေးသည့် ဆိတ်များမှာ လှုပ်ရှားမှုနည်းသည့်အတွက် ကြီးထွားမှုနှုန်းမြန်ပါကြောင်း၊ ဆိတ်ပေါက်နို့ခွဲကာစအရွယ် ဆိတ်မ ကလေးဝယ်ယူ၍ မွေးမြူပါက(၈)လသားအရွယ်တွင် အရွယ်ရောက်ပြီး ဆိတ်မဖြစ်ပါကြောင်း ၊ ဆိတ်မတန်းမတစ်ကောင်အနေဖြင့် စတင်ကိုယ်ဝန်ဆောင်သောအရွယ်တွင် (၁)ကောင်သာမွေးပါ ကြောင်း၊ဆိတ်မကြီးတစ်ကောင်အနေဖြင့် (၁)နှစ်လျှင်(၂)သားမွေးနိုင်ပါကြောင်း၊ဆိတ်မအကောင်ရေ များများမွေးမြူထားပါက အကျိုးအမြတ်များစွာရရှိနိုင်မည်ဖြစ်ကြောင်း ၊ ပုံမှန်အားဖြင့် ဆိတ်ထီး (၁)ကောင်နှင့်ဆိတ်မ(၅)ကောင်မွေးထားပါက(၂)နှစ်အကြာတွင် ဆိတ်ကောင်‌ရေ(၃၀)‌ကျော်ရရှိနိုင် မည်ဖြစ်ကြောင်း ၊ ဆိတ်စျေးကွက်အနေဖြင့် ဝယ်ယူသည့်စျေးနှုန်းမှာ ဆိတ်ထီးတစ်ကောင်လျှင် (၁၅၀၀၀၀/-)ကျပ်၊ ဆိတ်မတစ်ကောင်လျှင်(၁၂၀၀၀၀/-)ကျပ် စျေးနှုန်းဖြင့်ဝယ်ယူရပြီး ပြန်လည် ရောင်းချပါက ဆိတ်ထီးတစ်ကောင်လျှင် (၃၀၀၀၀၀/-)ကျပ်၊ ဆိတ်မတစ်ကောင်လျှင်(၂၅၀၀၀၀/-) ကျပ်စျေးနှုန်းများရှိကြောင်း၊ ဆိတ်ပေါက်နို့ခွဲကာစအရွယ် စျေးအနေဖြင့် တစ်ကောင်လျှင်(၅၀၀၀၀- ၆၀၀၀၀)ကျပ်ပေးရကြောင်း၊ဆိတ်သားစျေးနှုန်းအနေဖြင့် (၁)ပိဿာလျှင်(၅၀၀၀၀/-)ကျပ်စျေးနှုန်း များဖြင့်ရောင်းချလျက်ရှိကြောင်း၊ဆိတ်စျေးကွက်သည် ပြင်တွင်းစားသုံးမှုအတွက်ရောင်းချ၍ရသလို အိမ်နီးချင်းနိုင်ငံများသို့လည်းတင်ပို့နိုင်သောကြောင့်မွေးမြူသင့်ပါကြောင်း၊ ဆိတ်မွေးနှုန်း ကောင်းမွန် ခြင်း၊ရောင်းအားများကောင်းမွန်ခြင်းကြောင့် တောင်သူများအတွက် သော်လည်းကောင်း၊ လက်လုပ်လက်စားများအတွက်သော်လည်းကောင်း မွေးမြူသင့်ပါကြောင်း အင်ရောင်းကျေးရွာရှိ ဆိတ်မွေးမြူသူတစ်ဦး၏ပြောကြားချက်အရသိရှိရပါသည်။

DOCA(မန္တလေး)

မုံရွာမြို့တွင် ရောင်းချနေသော ထောပတ်သီး နှင့် ဖီးကြမ်းငှက်ပျောသီးဈေးနှုန်း

      စစ်ကိုင်းတိုင်းဒေသကြီး၊ မုံရွာမြို့၊ ကန်သာယာဈေးအတွင်းတွင်  ထောပတ်သီးနှင့် ဖီးကြမ်းငှက်ပျောသီးများ အများအပြား ရောင်းချလျက်ရှိကြပါသည်။ ဈေးကွက်အတွင်း ရောင်းချနေသော ထောပတ်သီးများကို ရှမ်းပြည်နယ်(တောင်ပိုင်း၊ မြောက်ပိုင်း )  တောင်ကြီး၊ ဟိုပုံ၊ ညောင်‌ရွှေ၊ ဆီဆိုင်၊ ကလော၊ ပင်းတယ၊ ရွာငံ၊ ရပ်စောက်၊ ပင်လောင်၊ လားရှိုး၊ ကွက်ခိုင်၊ ကျောက်မဲ၊ သီပေါ၊ နောင်ချို စသည့်ဒေသများမှ တင်သွင်းကြပါသည်။ မုံရွာမြို့နယ်ဒေသ အတွင်း စိုက်ပျိုးရေးကို အဓိကထား လုပ်ကိုင်ပြီး  ဥယျာဉ်ခြံ စိုက်ပျိုး လုပ်ကိုင်ရာတွင် ရာသီစာ ဟင်းသီးဟင်းရွက်များကို စိုက်ပျိုးကြသလို ဖီးကြမ်းငှက်ပျောကိုလည်း အများအပြား စိုက်ပျိုးကြကြောင်း သိရှိရပါသည်။

  ၂၀၂၅ ခုနှစ် ၊ နိုဝင်ဘာလ တတိယအပတ်အတွင်း မုံရွာမြို့ ကန်သာယာဈေးရှိ  သစ်သီးဆိုင်များတွင် ထောပတ်သီးဈေးနှုန်းမှာ ထောပတ်သီးအသေး (၁)လုံးလျှင် (၇၀၀) ကျပ်၊ ထောပတ်သီးအလတ်(၁)လုံးလျှင် (၉၀၀) ကျပ်နှင့် ထောပတ်သီးအကြီး (၁)လုံးလျှင် (၁၀၀၀) ကျပ် ၊ ဖီးကြမ်းငှက်ပျောသီးဈေးနှုန်းမှာ    ငှက်ပျောတစ်ဖီးလျှင် (၂၅၀၀-၃၈၀၀) ကျပ် ဖြင့်ရောင်းချပြီး ဖီးကြမ်းငှက်ပျောသီးကို ဈေးကွက်အတွင်းတွင် အဖီးလိုက်၊ အခိုင်လိုက် ရောင်းချလျက်ရှိကြောင်း သိရှိရပါသည်။

DOCA(စစ်ကိုင်း)

မုံရွာမြို့တွင် ရောင်းချနေသော ဂေါ်ရခါးညွန့် နှင့် ပန်းဂေါ်ဖီ ဈေးနှုန်း

  စစ်ကိုင်းတိုင်းဒေသကြီး၊ မုံရွာမြို့၊ ကန်သာယာဈေးအတွင်း ဂေါ်ရခါးညွန့်နှင့် ပန်းဂေါ်ဖီများ အများအပြား ရောင်းချလျက်ရှိကြပါသည်။ ဈေးကွက်အတွင်းရောင်းချနေသော ဂေါ်ရခါးညွန့်နှင့် ပန်း‌ဂေါ်ဖီများကို ရှမ်းပြည်နယ် ကလော၊ ပင်းတယ၊ ပင်လောင်းမြို့မှ ဝယ်ယူရောင်းချလျက်ရှိ ကြောင်း သိရသည်။

     ၂၀၂၅ ခုနှစ် ၊ နိုဝင်ဘာလ တတိယအပတ်အတွင်း မုံရွာမြို့ ကန်သာယာဈေးရှိ  ဂေါ်ရခါးညွန့် ဈေးနှုန်းမှာ ဂေါ်ရခါးညွန့်(၂၅)ကျပ်သားလျှင် (၁၅၀၀) ကျပ်၊ ပန်းဂေါ်ဖီစိမ်းစျေးနှုန်း (၈၀၀-၂၅၀၀) ကျပ်အထိ ရောင်းချလျက်ရှိကြောင်း ကုန်စိမ်းရောင်းချသူထံမှ သိရှိရပါသည်။

DOCA(စစ်ကိုင်း)

မြင်းခြံခရိုင်နှင့် ညောင်ဦးခရိုင်၏ ဆန်/ ဆီအရောင်းဈေးနှုန်းများ

         မြင်းခြံခရိုင်အတွင်းရှိ မြင်းခြံမြို့တွင် နိုဝင်ဘာလ ဒုတိယပတ်တွင် ဖြစ်ပေါ်နေသော ဈေးနှုန်းများမှာ ရွှေဘိုပေါ်ဆန်း(၂၄)ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၁၆၀၀၀၀)ကျပ်၊ ဧရာပေါ်ဆန်း(၂၄)ပြီ တစ် အိတ်လျှင် (၁၅၀၀၀၀)ကျပ်၊ ဧည့်မထ (၂၄) ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၈၅၀၀၀)ကျပ်နှင့် မြေပဲဆီ တစ် ပိဿာလျှင် (၁၄၅၀၀)ကျပ်၊ နှမ်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၁၄၀၀၀)ကျပ်နှင့် စားအုန်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၇၅၈၀) ကျပ်ဖြင့် အရောင်းအဝယ်ရှိကြောင်း၊ တောင်သာမြို့နယ်တွင် ရွှေဘိုပေါ်ဆန်း(၂၄)ပြီ တစ် အိတ်လျှင် (၁၆၀၀၀၀)ကျပ်၊ ဧရာပေါ်ဆန်း(၂၄) ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၁၅၀၀၀၀)ကျပ်၊ ဧည့်မထ (၂၄) ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၈၅၀၀၀)ကျပ်နှင့် မြေပဲဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၁၅၀၀၀)ကျပ်၊ နှမ်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၁၄၀၀၀)ကျပ်၊ စားအုန်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၇၆၀၀)ကျပ် ဖြင့်အရောင်းအဝယ်ရှိကြောင်း၊ နွားထိုး ကြီးမြို့နယ်တွင် ရွှေဘိုပေါ်ဆန်း(၂၄)ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၁၆၀၀၀၀)ကျပ်၊ ဧရာပေါ်ဆန်း(၂၄) ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၁၅၀၀၀၀)ကျပ်၊ ဧည့်မထ (၂၄)ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၈၅၀၀၀)ကျပ်နှင့် မြေပဲဆီ တစ် ပိဿာလျှင် (၁၅၀၀၀)ကျပ်၊ နှမ်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၁၄၀၀၀)ကျပ်၊ စားအုန်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၇၆၀၀)ကျပ် ဖြင့်အရောင်းအဝယ်ရှိကြောင်း၊ ငါန်းဇွန်မြို့နယ်တွင် ရွှေဘိုပေါ်ဆန်း(၂၄)ပြီ တစ်အိတ် လျှင် (၁၆၅၀၀၀)ကျပ်၊ ဧရာပေါ်ဆန်း(၂၄) ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၁၅၅၀၀၀)ကျပ်၊ ဧည့်မထ (၂၄) ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၈၅၀၀၀)ကျပ်နှင့် မြေပဲဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၁၆၀၀၀)ကျပ်၊ နှမ်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၁၅၀၀၀)ကျပ်၊ စားအုန်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၇၆၅၀)ကျပ် ဖြင့်အရောင်းအဝယ်ရှိကြောင်း သိရှိရ သည်။ ညောင်ဦးခရိုင်ရှိ ညောင်ဦးမြို့နယ်တွင် နိုဝင်ဘာလ ဒုတိယပတ်တွင် ဖြစ်ပေါ်နေသော ဈေးနှုန်းများမှာ ရွှေဘိုပေါ်ဆန်း(၂၄)ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၁၅၅၀၀၀)ကျပ်၊ ဧရာပေါ်ဆန်း(၂၄)ပြီ တစ် အိတ်လျှင် (၁၂၅၀၀၀)ကျပ်၊ ဧည့်မထ (၂၄) ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၈၀၀၀၀)ကျပ်နှင့် မြေပဲဆီ တစ်ပိဿာ လျှင် (၁၄၀၀၀)ကျပ်၊ နှမ်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၁၃၀၀၀)ကျပ်၊ စားအုန်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၇၄၉၅) ကျပ် ဖြင့် အရောင်းအဝယ်ရှိကြောင်းနှင့် ကျောက်ပန်းတောင်းမြို့နယ်တွင် ရွှေဘိုပေါ်ဆန်း(၂၄)ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၁၆၀၀၀၀)ကျပ်၊ ဧရာပေါ်ဆန်း(၂၄) ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၁၅၀၀၀၀)ကျပ်၊ ဧည့်မထ (၂၄)ပြီ တစ်အိတ်လျှင် (၈၀၀၀၀)ကျပ်နှင့် မြေပဲဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၁၄၀၀၀)ကျပ်၊ နှမ်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၁၃၀၀၀)ကျပ်၊ စားအုန်းဆီ တစ်ပိဿာလျှင် (၇၄၅၀)ကျပ် ဖြင့် အရောင်းအဝယ်ရှိကြောင်း သိရှိရပါသည်။

DOCA(မန္တလေး)

ဈေးကွက်အတွင်း  ခရမ်းချဉ်သီး ဈေးနှုန်း မြင့်တက်

    ရွှေဘိုမြို့၌ ဈေးကွက်အတွင်းရောင်းချလျက်ရှိသော ခရမ်းချဉ်သီးများ   ၂၀၂၅ခုနှစ် နိုဝင်ဘာလ တတိယပတ်တွင်  ဈေးနှုန်းအနည်းငယ် ပြန်လည်မြင့်တက်လာပြီး ခရမ်းချဉ်သီး တစ်ပိဿာလျှင် ၄၀၀၀ကျပ်ဖြင့် အရောင်းအဝယ်ဖြစ်နေ၍ ယခင်  နိုဝင်ဘာလ ဒုတိယပတ် တွင် ခရမ်းချဉ်သီး တစ်ပိဿာလျှင် ၃၂၀၀ကျပ် ဈေးရှိခဲ့သဖြင့် ယခင်ပတ်နှင့် ယခုပတ် ဈေးနှုန်းနှိုင်းယှဉ်ပါက ခရမ်းချဉ်သီး တစ်ပိဿာလျှင် ယခင်ပတ်ထက် ၈၀၀ကျပ် ဈေးနှုန်း ပြန်လည်မြင့်တက်လာခဲ့သည်။

     ခရမ်းချဉ်သီးဈေးနှုန်း မြင့်တက်လာရခြင်းမှာ ဒေသတွင်းမှ စိုက်ပျိုးသော  ခရမ်းချဉ်သီး အဝင်နည်းပါးလာပြီး တောင်ကြီး၊ အင်းလေး ၊ညောင်ရွှေ စသည့် မြို့များမှ တစ်ဆင့် မှာယူရောင်းချရခြင်းကြောင့်ဖြစ်ပြီး သယ်ယူစရိတ်များ များပြားသောကြောင့် ဖြစ်သည်ဟု ရွှေဘိုမြို့ စည်ပင်သာယာဈေးတွင် ရောင်းချလျက်ရှိသော ခရမ်းချဉ်သီး ပွဲရုံများမှ သတင်း ရရှိသည်။

DOCA(စစ်ကိုင်း)

ရွှေဘိုဈေးကွက်တွင် ရောင်းချနေသော ကုလားပဲဆံ၊ ကုလာပဲလုံးနှင့် မြေပဲဆံဈေးနှုန်း

    ကုလားပဲဆံ

    ရွှေဘိုမြို့ ဈေးကွက်အတွင်း နိုဝင်ဘာလ၊ ဒုတိယအပတ်တွင်ရောင်းချသည့် ကုလားပဲဆံဈေးနှုန်းမှာ ()ပြည်လျှင်(၈၂၀ဝိ/-)ကျပ်နှင့် တစ်တင်းလျှင်(၁၃၁၂၀ဝိ/-)ကျပ်ဖြစ်ကြောင်း၊ ယခင်အပတ်နှင့်ယခုအပတ် တို့၏အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်းတို့ကိုနှိုင်းယှဉ်ပါက ယခင်အပတ်၌ ကုလားပဲဆံ (၁)ပြည်လျှင် (၈၂၀ဝိ/-)ကျပ်ပေါက်ဈေးရှိခဲ့သဖြင့်  ယခင်အပတ်နှင့်ယခုအပတ်တို့၏ အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်းတူညီကြောင်း၊  ဈေးကွက်အနေဖြင့် တစ်ဆင့်ပြန်လည်ရောင်းချမည့်သူများ၊ ကိုယ်တိုင်ကြော်သည့် ကုလားပဲဆံကြော်ဖိုများ၊ အလှူမင်္ဂလာပွဲလမ်း ဆောင်ရွက်မည့်သူများမှ ဝယ်ယူကြကြောင်း ပဲမျိုးစုံ ရောင်းချသည့်ဆိုင်များမှ သတင်းရရှိပါသည်။

ကုလားပဲလုံး

     ရွှေဘိုမြို့ ဈေးကွက်အတွင်း နိုဝင်ဘာလ၊ ဒုတိယအပတ်တွင်ရောင်းချသည့် ကုလားပဲလုံး ဈေးနှုန်းမှာ ()ပြည်လျှင်(၆၀၀ဝိ/-)ကျပ်နှင့် တစ်တင်းလျှင်(၉၆၀၀ဝိ/-)ကျပ်ဖြစ်ကြောင်း၊ ကုလားပဲလုံးမှာ အဖြူရောင် နှင့်အဝါရောင်နှစ်မျိုးရှိပြီး ရောင်းချရသည့်ဈေးနှုန်းမှာလည်းတူညီကြောင်း၊ ယခင်အပတ်နှင့် ယခုအပတ် တို့၏အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်းတို့ကိုနှိုင်းယှဉ်ပါက ယခင်အပတ်၌ ကုလားပဲလုံး (၁)ပြည်လျှင် (၆၀၀ဝိ/-)ကျပ်ပေါက်ဈေးရှိခဲ့သဖြင့် ယခင်အပတ်နှင့်ယခုအပတ်တို့၏ အရောင်းအဝယ် ဖြစ်သည့်ဈေးနှုန်းတူညီကြောင်း၊  ဧပြီလ၊ စတုတ္ထအပတ်မှစတင်၍ ယခုအချိန်ထိ အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်းတူညီပြီးဈေးငြိမ်နေကြောင်း၊ ဈေးကွက်အနေဖြင့် ဒေသတွင်းရှိစားသုံးသူများ၊ တစ်ဆင့်ပြန်လည် ရောင်းချမည့်သူများ၊ ကုလားပဲသုတ်ရောင်းချသူများမှ ဝယ်ယူကြကြောင်း ပဲမျိုးစုံရောင်းချသည့်ဆိုင်များမှ သတင်းရရှိပါသည်။

မြေပဲဆံ

     ရွှေဘိုမြို့ဈေးကွက်အတွင်း နိုဝင်ဘာလ၊ ဒုတိယအပတ်တွင်ရောင်းချသည့် မြေပဲလုံးဆံဈေးနှုန်းမှာ ()ပြည်လျှင်(၉၂၀ဝိ/-)ကျပ်နှင့် တစ်တင်းလျှင်(၁၄၇၂၀ဝိ/-)ကျပ်ဖြစ်ကြောင်း၊ ယခင်အပတ်နှင့် ယခုအပတ်တို့၏ အရောင်းအဝယ်ဖြစ်သည့် ဈေးနှုန်းတို့ကိုနှိုင်းယှဉ်ပါက ယခင်အပတ်၌ မြေပဲလုံးဆံ (၁)ပြည်လျှင်(၉၂၀ဝိ/-)ကျပ် ပေါက်ဈေးရှိခဲ့သဖြင့် ယခင်အပတ်နှင့်ယခုအပတ်တို့၏  အရောင်းအဝယ်ဖြစ် သည့်ဈေးနှုန်းတူညီကြောင်း၊ ဈေးကွက်အနေဖြင့် မြေပဲဆီကြိတ်ခွဲမည့်သူများ၊ တစ်ဆင့်ပြန်လည် ရောင်းချမည့်သူများ၊ လ္ဘက်၊ အကြော်ဆံရောင်းချသည့်ဆိုင်များနှင့် စားသုံးမည့်သူများမှ ဝယ်ယူကြကြောင်း ပဲမျိုးစုံရောင်းချသည့်ဆိုင်များမှ သတင်းရရှိပါသည်။

DOCA(စစ်ကိုင်း)

 

 

Pages

Subscribe to RSS - ပြည်တွင်းကုန်သွယ်မှုသတင်း